Hosting nedir?

Hosting nedir?

Bir web sitesi yaptırmaya karar verdiniz ama konuyla ilgili hiçbir bilginiz yok. Karşınıza onlarca yeni terim çıkıyor ve siz hangisinin ne olduğunu bir türlü anlayamıyorsunuz. Karşınıza çıkacak terimlerden biri de hosting ve siz hosting nedir sorusunun cevabını aramaya koyuldunuz. Okudunuz, araştırdınız ancak araştırırken karşınıza yeni terimler çıktı ve siz yine bir şey anlamadan ekranınızı kapattınız. Peki size anlayabileceğiniz gibi, anladığınız şekilde hostingi anlatmamıza ne dersiniz?

Düşünün, bir inşaat firmasısınız ve kafanızda harika bir proje var. Projenizi gerçekleştirmek için ise uygun bir arsaya ihtiyacınız var. İnşaat için arsanın anlamı neyse web sitesi için de hostingin anlamı odur. Yani eğer hosting hizmetiniz yoksa bir web sitesi kurmanız imkansızdır.

Hosting, web sitenizde yayınlayacağınız sayfaların, videoların ya da görsellerin tüm internet kullanıcılarının erişimine açık bir bilgisayarda barındırılması demektir. Türkçe karşılığı da yine barındırma hizmeti olarak bilinir. Burada kullanılan bilgisayar ise evinizde bulunan bilgisayarlardan çok daha güçlü bir bilgisayardır. Bu çok güçlü bilgisayarlara da sunucu adı verilir. Bu bilgisayarlar bütün gün açık olmak ve 7/24 erişilebilir olmak zorundadır.

Örneğin siz günün herhangi bir saatinde baykod.net adresine girdiğinizde, sitemiz ekranınıza geliyorsa, sizin cihazınız o esnada bize ait olan sunucuya bağlanıyor ve sunucumuz sitemiz adına barındırdığı dosyaları sizin ekranınıza getiriyor demektir. Günün her saati erişilebilir olmak için de sunucuların günün her saati açık olması ve internet erişiminin hiç kesilmemesi gerekir. Bu çok güçlü sunucular ise datacenter denilen özel yerlerde barındırılır. Datacenterlarda günün her saatinde mühendisler bulunur. Bunun yanında 7/24 internet erişimi için jeneratörler, aşırı ısınmaları engellemek için klimalar ve yüksek hızda internet bağlantısı olmak zorundadır.

Hosting nedir konusuna kısaca değindikten sonra en merak edilen konu hosting fiyatları ve hosting firmaları olarak karşımıza çıkar. Pek çok Türk ve yabancı firma hosting hizmeti sağlamakta ve bunun için sizden belli bir ücret talep etmektedir. Hostingler aylık ya da yıllık olarak kiralama usulü çalışır. Kiranız için her ay sizden talep edilen ücretleri hosting firmalarının internet sitelerinden yatırmanız gerekir. Hosting seçerken dikkat etmeniz gereken noktalar ise sitenizi hangi hızda açacağı, siteniz için verilecek alanın MB olarak boyutu ve desteklenen programlar ve bu programların özellikleridir.

Bunlardan ilki hız konusudur ve siteniz için oldukça önemli bir noktadır. Eğer girmek istediğiniz web sitesinin açılış hızı ve sayfalar arası geçiş hızı düşükse bunun iki sebebi olabilir. Birincisi sizin kullandığınız internetin hız düşüklüğü, ikincisi ise hostinginizin kapasitesi üstünde hizmet vermesi ve hızı düşürmesidir. Günümüzde insanların temel aldığı konulardan biri olan hız ise dijital ortamda her zamankinden daha önemlidir. Çünkü yavaş açılan ve hatta hiç açılmayan sitelere geri dönüşüm oranı gün geçtikçe düşmekte bu da arama motorlarında siteleri hızla dibe çekmektedir. Bu noktada bir diğer önemli konu olan arama motoru optimizasyonu nedir? makalemizi okumanızı öneririz.

İkinci olarak hostingin size sağlayacağı alanın boyutu önem taşır. Alan boyutu ücrete ve sizin ihtiyaçlarınıza göre değişkenlik göstermektedir. Eğer içeriği geniş bir site tasarız varsa büyük alanlı bir hosting tercih etmeniz sizin yararınıza olacaktır. Aynı zamanda kurumsal e-mail kullanacaksanız büyük alanlı hosting tercih etmelisiniz. Çünkü zaman içinde hosting alanı dolacak ve e-mail trafiğinizde aksamalar meydana gelecektir.

Üçüncü ve son önemli nokta ise desteklenen programlar yani server desteğidir. Özel programlama dilinde yazılmış web sitelerin hostingleri bu programlama dillerini desteklemediği takdirde büyük problemlerle karşılaşılır. Bu nedenle mutlaka yazılım formatınızın hosting tarafından desteklenmesi şarttır.