SEO Nedir?

SEO Nedir?

İnternetin yaygınlaşmaya başlamasıyla hayatımıza da yeni yeni kavramlar girmeye başladı. Pek çoğunuzun muhtemelen sıklıkla duyduğu ama ne olduğunu belki de bilmediği kavramlardan biri de seo olmaya başladı. Seo nedir diye bir merakınız varsa yazımızı okumanız sizi seo yani arama motoru optimizasyonu hakkında detaylı bilgi sahibi yapacak. Hazırsanız buyurun başlayalım…
Seo’nun açılımı “Search Engine Optimization”dur ve Türkçe’de karşılığı arama motoru optimizasyonudur. Seo çalışması arama motorlarında anahtar kelimelerle arandığınızda en üst sıralarda çıkmanızı sağlamaya yöneliktir. İyi bir seo hizmeti aldıysanız, Google, Yandex gibi arama motorları sizi kısa sürede fark edecek ve arama sonuçlarında sizi önerdiği sayfalar arasına koyacak. Bu durumda seo çalışmasının bir nevi popülarite çalışması olduğunu söylememiz yanlış olmaz. Firmanızın ya da web sitenizin geri dönüşüm almasını istiyorsanız mutlaka seo firmaları ile çalışarak internette prestijinizi yükseltmeniz gerekir. Hedef kitlenize ulaşmak için seo çalışmanız sizin anahtarınızdır.

SEO çalışması nasıl yapılır?

Seo çalışmalarında anahtar kelime doğallıktır. Arama motorlarının sitenizi yükseltirken belirlediği temel kriter doğal bir yükselme trendidir. Yani organik ziyaretçi sayınızın doğal bir şekilde yükselmesi demek arama motorlarında üst sıralarda çıkmaya başlamanız demektir. Bu yüzden seo çalışmasının özen ve dikkatle, doğal bir biçimde yapılması gerekir. Sitede yer alan makaleler, videolar, görseller kullanıcıya faydalıymış izlenimi uyandırılmalıdır. Yine seo çalışmalarında çeşitlilik olmalı, bu nedenle çalışma belli bir zamana yayılarak gerçekleştirilmelidir. Bazı seo çalışmaları artık etkisini kaybettiğinden, seo çalışmanızı mutlaka bir uzmana yaptırmalı ve etkisiz tekniklerden uzak durmalısınız. Bu noktada seo fiyatları çoğunlukla belirleyici olabilir. Örneğin sizden piyasaya göre düşük fiyat talebi olan kimselerin seo çalışmaları muhtemelen boşa gidecektir. Seo fiyatları bu noktada iyi araştırılmalı ve seo firmaları arasından en iyisi seçilmelidir. Eğer iyi bir seo firması tercih ederseniz internet sitenizin popülaritesini artıracak ve en verimli şekilde geri dönüşüm alabileceksiniz.

Seo çalışması hem site içi hem de site dışı olarak yapılır. Site dışı seo çalışması asıl etkinliği belirleyen çalışmadır. Siteler arası rekabetin en belirleyici unsuru site dışı yapılan seo çalışmalarıdır. Ancak arama motorlarının site dışı seo hakkında bilgi paylaşımı yoktur. Çünkü bu durum arama motorlarının algoritmasının çözülmesine ve farklı arama motorlarında da aynı algoritmaların kullanımına yol açabilir. Ayrıca webmasterlar bu bilgileri kötüye kullanabilir. Site içi seo çalışmaları için ise arama motorları bazı ipuçları vermektedir ancak yine de net bir bilgi bulunmamaktadır. Bu nedenle seo çalışmasını kendiniz yapamazsınız, ancak seo firmaları ile arama motoru optimizasyonu yapabilirsiniz.

İyi bir seo çalışmasının geri dönüşümü siteniz için oldukça fazla olacaktır. Reklamcılık giderleri göz önüne alındığında seo çalışması siteniz için daha ekonomik olacaktır. Hem ekonomik hem de etkili olan seo çalışmaları ile reklam maliyetinizi düşürürken sitenizi de yükselteceksiniz. Sitenizi dilediğiniz seviyeye getirdiğinizde seo çalışmanız sona ermiş olmaz. İyi bir seo uzmanı, sitenizi istediğiniz seviyeye getirdiği gibi o noktaya sabitlemeyi de başarabilmelidir. Sitenizin üst sıralarda kalabilmesi ise süreklilik ve kalite içeren bir çalışma ile mümkün olabilir. Bu noktada seo fiyatları değil seo firmaları sizin için daha büyük önem taşıyacaktır. Kaliteli bir hizmet için baykod seo çalışmalarını tercih ederek sitenizi en üstlere taşımaya hemen başlayabilirsiniz. Seo çalışmanızdan sonra hem popülaritenizi artıracak hem de geri dönüşler almaya başlayacaksınız. Reklam maliyetlerine göre çok daha ekonomik olan seo çalışmalarıyla hem para hem de prestij kazanacaksınız. Unutmayın ki kaliteli bir seo çalışması ancak profesyonellerle yapılır ve sizi zirveye taşır.